Şirince Gezilecek Yerler

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köydür. Şirince’nin tarihi M.S. 5. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu tarihi süreç de Şirince ve çevresinde birçok tarihi yerin bulunmasına yol açmıştır. Bunun yanında Şirince köyü ve çevresi doğal güzellik bakımından da zengindir. Şirince’de gezilecek yerler içeriğini sizler için derledik. İşte Şirince gezi rehberi…

1. Şirince Köyü

Şirince Köyü

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı ve Selçuk’a 8 kilometre mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum kesimi telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 5 dk.


2. Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü, matematik alanında faaliyet gösteren bir eğitim ve araştırma kurumudur. Köyde bilimsel ve eğitim amaçlı matematik veya matematiğe bağlı bilimlerle ilgili çalıştaylar, dersler, seminerler ve kamplar düzenlenmektedir.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 13 dk.


3. Pamucak Sahili

Pamucak Sahili

Pamucak Sahili 7 km uzunluğunda ve 80 m genişliğinde oldukça büyük bir kumsala sahip. Bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Selçuk Pamucak Plajı, büyüklüğü sayesinde her yıl gelen binlerce turiste rağmen güzelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 20 dk.


4. Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısındaki İyonya kıyısında ve sonraları önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır. MÖ 10. yüzyılda eski Arzawa başkentinin yerine Attik ve İyonyalı Yunan kolonistleri tarafından inşa edilmiştir. Efes’i, Şirince gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 23 dk.


5. Aqua Fantasy

Aqua Fantasy

 Aqua Fantasy, günlük 5000 kişilik kapasitesi ile içinde korsan gemisi, denizaltı ve birçok su oyuncağının bulunduğu büyük bir çocuk havuzu ile Türkiye’nin ilk temalı su parkıdır.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 24 dk.


6. Adaland

Adaland

Kaydırak, havuz, rafting ve yunuslarla yüzme aktivitelerinin sunulduğu, ailelere uygun su parkı. Adaland Aquapark, birbirinden eğlendirici kaydırakları ve aktiviteleri ile ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 24 dk.


7. Yoncaköy Sahil

Yoncaköy Sahil

Yoncaköy sahili, yazlık sitelerin altında, ince kumlu plajı ve sığ deniziyle, rahat bir ortamda denize girme olanağı sağlıyor.  Herhangi bir giriş ücreti bulunmayan yoncaköy sahili civardaki yerli ve turistlerin çokça tercih ettiğin bir yerdir.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 26 dk.


8. Meryem Ana

Meryem Ana Evi

Şirince gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazı Meryem Ana evi. Meryem Ana Evi, Selçuk’a 9 km. uzaklıktaki Bülbül Dağı üzerinde bulunmaktadır. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra St. John’un Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Alman rahibe A.Katherina Emmerick’in rüyası üzerine Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin araştırmalar sonunda bu ev olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 29 dk.


9. Kuşadası

Kuşadası

Şirince gezilecek yerler bir diğer olmazsa olmazı Kuşadası! Kuşadası’nın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, Efes’e bağlı Neopolis ismi ile İyonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Kuşadası’nın adını verdiği Kuşadası Körfezi ve yakın çevresi, sanat ve kültür merkezleri olarak bilinmektedir ve ilk çağlardan beri birçok farklı medeniyeti barındırmıştır. Kuşadası Türkiye’nin ilk turizm merkezlerindendir. Halen aktif turizm kentlerinden birisi olan Kuşadası hem tarihi hem de yaz turizmi sebebiyle görülmeye değer yerlerden birisidir.

Pansiyonumuza Uzaklığı: 37 dk

Leave a Reply

Your email address will not be published.